Matematiğin Rasyonelliğinden Kurtulmak

07 Mayıs 2016 Admin Genel

Merhabalar,

Uzun zamandır siteye böyle bir yazı yazmadığımı farkettim, bir zamanlar çok yoğun bir şekilde ilgilendiğim siteye, son zamanlarda yoğun bir şekilde içerik giremedim.Elbette birçok bahanem var 🙂 . Bu zamana kadar aldığım geri dönütler beni gerçekten çok mutlu etti. Siteye gelen yorumlar, facebook adresine gelen mesajlar herkese sitemizi takip ettikleri için çok teşekkür ediyorum. Bu ilginin karşılıksız kalmaması için sitenin içeriğini değiştirmeden biraz daha farklılık getirmeye karar verdim. Matematikle ilgili, konu anlatımları, çözümlü sorular, online testler yanında matematiği biraz hobi tadında hazırladığım yazıları da paylaşmaya karar verdim. Bu yazılar gerek, gerçek günlük yaşantımızdan gerekse geçmişten belki geleceğin getireceği yeniliklerden bahsediyor olacak.

Günümüzde matematiğin neden gerekli olduğu sorularının biraz daha azalmasının farkında olduğunuzu düşünüyorum. Elbette hala bu gerekliliği sorgulayanlarımız yok değil. 🙂 Peki bu sorular neden azalmış olabilir ? Matematik başarısının son zamanlarda YGS-LYS-SBS-TEOG başarısı ile ölçülebileceğini düşünen ailelerin, eğitimcilerin veya bu değerlendirmeyi yapacak insanların, 2-3 saatlik sınavın ardında bu başarısını perdeleyecek “heyecan” denen olguyu tanımaları ile son bulmuş oldu. Bu farkındalık sınavların artması ile orantılı olarak yayılmaya başlandı. Sonuç olarak bu sınavlar dışında bir matematik olduğunu az da olsa kabul etmiş olduk. Son zamanlarda artan, hatta öğrencilere aşılanmaya çalışan kod yazma, proje geliştirme gibi mantıksal uygulamalarla, matematiğin sadece rasyonel sayılardan ibaret olmağını, matematiğin bizlere mantıksal düşünebilme imkanı tanıdığının biraz daha farkındayız. İnternet kullanımının yaygınlaşması insanların ufkunun açılması, doğru bilgiye çabuk ulaşabilmenin verdiği bilinçle artık bu konudaki gereklilik kaygılarımız azalmış oldu.Elbette ki bu kaygılar son bulmuş değil.

Bu kaygıların son bulması en büyük amaçlarımızdan bir tanesi. Bu yüzden sitenin içeriğinde bu tarz içerikleri artırmayı hedefliyoruz. Bizi takip etmeye devam edin.

Keyifli okumalar dilerim 🙂


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress. Designed by Matematik Konuları.